Symbol:
RF

Wydział:
Referat Finansowy

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2013, poz.1381 ze zm.),
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014, poz.849 ze zm.),
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2015, poz. 613 ze zm.),
- Uchwała NR XVI.104.2015 Rady Gminy Kotuń z dnia 30 listopada 2015r. w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na rok 2016 na terenie Gminy Kotuń oraz zwolnień w tym podatku.


Opłaty:
Nie podlega opłacie skarbowej.
Sposób zapłaty podatku:
- na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kotuniu - Bank Spółdzielczy w Kałuszynie o/Kotuń
Nr: 83 9224 0007 0020 0006 2000 0020,
- u inkasentów, na których wyznaczono sołtysów poszczególnych sołectw,
- w kasie Urzędu Gminy.
Podatek płatny jest w ratach wynikających z decyzji organu podatkowego, w terminach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada każdego roku podatkowego.
W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł. Podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty


Termin odpowiedzi:
30 dni.

Jednostka odpowiadająca:
Referat Finansowy
Budynek B Urzędu Gminy, Pokój B2 i B3,
Nr tel. (25) 641-43-89 w 16, 24 , fax (25) 632-78-30
Godziny pracy: 8.00-16.00


Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach za pośrednictwem Wójta Gminy w Kotuniu w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie. Odwołanie wraz z aktami sprawy i stanowiskiem organu I instancji jest przesłane organowi odwoławczemu bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż 14 dni od dnia jego otrzymania chyba, że zasługuje na uwzględnienie w całości.

Uwagi:
1. Formularz do pobrania: Referat Finansowy - Budynek B Urzędu Gminy, Pokój B2 i B3 lub na stronie internetowej.
2. Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
3. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar w/w gruntów, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.
4. Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.
5.Osobom fizycznym, na których ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku rolnego oraz jednoczenie w zakresie podatku od nieruchomości lub podatku leśnego, dotyczący przedmiotów opodatkowania położonych na terenie Gminy Kotuń, wysokość należnego zobowiązania podatkowego pobieranego w formie łącznego zobowiązania pieniężnego ustala organ podatkowy w jednej decyzji (nakazie płatniczym).
6. Łączne zobowiązanie pieniężne należne od przedmiotów opodatkowania stanowiących współwłasność lub znajdujących się w posiadaniu dwóch lub więcej osób fizycznych ustala się w odrębnej decyzji (nakazie płatniczym), który wystawia się na któregokolwiek z współwłaścicieli (posiadaczy). Jeżeli gospodarstwo rolne prowadzi w całości jedna z tych osób, nakaz płatniczy wystawia się na tę osobę.
7. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w trakcie roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek podatkowy.
8. Obowiązek złożenia informacji o gruntach dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień i ulg na mocy ustawy o podatku rolnym.


Dokumenty
  • Osoby fizyczne są zobowiązane do złożenia informacji o gruntach, sporządzonej na formularzu obowiązującym w Gminie Kotuń (IR-1) w terminie 14 dni od dnia: - wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcia obowiązku podatkowego; - zaistnienia zmian, powodujących zmniejszenie lub zwiększenie powierzchni gruntów gospodarstwa rolnego w ciągu roku podatkowego, w tym polegających na zajęciu gruntów gospodarstwa rolnego na prowadzenie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza lub przywróceniu na gruntach działalności rolniczej.

  • Jeżeli grunty stanowią współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, osoby fizyczne składają deklarację na podatek rolny oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.